Automatyczny resuscytator AuRes

Wspieramy służbę zdrowia w walce z koronawirusem

Polbionica w kooperacji z firmą Mudita®, w niespełna pół roku stworzyła i zgłosiła do opatentowania automatyczny resuscytator. Na realizację projektu zostały przeznaczone własne środki finansowe zaangażowanych podmiotów. Automatyczny resuscytator to innowacyjne, przełomowe rozwiązanie mające zastosowanie w szybkim ratowaniu życia i zdrowia pacjentów.

Automatyczny resuscytator AuRes to proste w obsłudze urządzenie, którego głównym zadaniem jest dostarczanie tlenu do płuc pacjenta i mechaniczne wspomaganie funkcji oddechowych. Wentylator ma bardzo ograniczoną możliwość badania bieżącej funkcji oddechowej, a  jego działanie oparte jest na jednorazowym worku AMBU – prostym zestawie do wentylacji i resuscytacji oddechowej. Mechanizm uciska worek, wtłaczając tlen do płuc. Istnieje możliwość ustawienia objętości wtłaczanego powietrza i częstotliwości uciskania. Dodatkowo urządzenie, dzięki swojej prostocie i niewielkim rozmiarom, może stanowić wyposażenie każdej karetki i oddziału szpitalnego, ponieważ nie wymaga wyspecjalizowanego personelu medycznego do obsługi oraz może być używane zarówno stacjonarnie, jak i w transporcie. Zaletą automatycznego resuscytatora AuRes jest lekka obudowa, minimalistyczny design i bateria wystarczająca na 2 godziny nieprzerwanej pracy.

Pierwszy prototyp powstał w kwietniu i od tego czasu przeszedł kilka literacji w oparciu o konsultacje z centrami symulacji medycznej, lekarzami i specjalistami w dziedzinie wentylacji oddechowej. Do projektu dołączyły czołowe firmy, produkujące urządzenia i automatykę przemysłową, co pozwoliło na zbudowanie urządzenia prostego w konstrukcji i jednocześnie niezawodnego.

Nagroda

Projekt niedrogiego, przenośnego resuscytatora automatycznego AuRes zdobył główną nagrodę A’Design Award w specjalnej kategorii “War on Virus”

Automatyczny resuscytator AuRes zajął pierwsze miejsce i otrzymał prestiżową, międzynarodową nagrodę Diamond Selection A’Design Award w specjalnej kategorii „War on Virus”. Wśród ponad 80 nominowanych projektów w kategorii “War on Virus”, urządzenie było jedynym polskim projektem, który przeszedł do drugiego etapu konkursu i w toku publicznego głosowania pokonał wszystkich rywali i otrzymał tę ważną nagrodę. Listę nagrodzonych projektów można zobaczyć na stronie konkursu A’Design Award.

A’Design Award & Competition jest jednym z wiodących na świecie, odbywających się co roku, międzynarodowych konkursów designerskich. Nagrody A’Design Award są przyznawane w wielu kreatywnych dziedzinach, aby wyróżnić najlepszych projektantów ze wszystkich krajów, we wszystkich dyscyplinach. Zgłoszenia do konkursu są recenzowane i anonimowo oceniane przez wpływowe jury, złożone z doświadczonych pracowników akademickich, wybitnych członków prasy i uznanych specjalistów.

Nagroda przyznawana w specjalnej kategorii “War on Virus” w ramach konkursu organizowanego przez A’Design ma na celu promowanie oryginalnych koncepcji, architektury i wzornictwa przemysłowego, które pomagają w walce z pandemią SARS-CoV-2.

Mudita® to polska firma technologiczna, założona przez Michała Kicińskiego, współtwórcę CD Projekt. Misją Mudita® jest projektowanie elektroniki użytkowej, która pomaga zapewnić równowagę i jakość w życiu ludzi, na pierwszym miejscu stawiając zdrowie fizyczne i mentalne. Nazwa firmy pochodzi od buddyjskiego określenia radości, której źródłem jest pomyślność innych ludzi. Firma Mudita® zatrudnia specjalistów ds. badań i rozwoju, programistów i ekspertów ds. marketingu i inżynierów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży medycznej, zarówno w obszarach produkcji jak i certyfikacji gotowych produktów medycznych.

Na górę Drag
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.